Як захистити себе працюючим особам, згідно трудового законодавства.
Чи може роботодавець звільнити працівника під час карантину через призупинення діяльності підприємства? Чи обов’язково писати заяву на відпустку без збереження заробітної плати?
Кодекс законів про працю чітко визначає підстави для розірвання трудового договору (звільнення). І такої підстави як «карантин» там немає..
Призупинення діяльності підприємства також не є підставою для звільнення. Проте, згідно ст.34 кодекс законів про працю «призупинення роботи через відсутність організаційних або технічних умов, викликаних невідворотною силою або іншими обставинами» називається простоєм. При простої людина на роботу не ходить, але їй нараховується зарплата у розмірі 2/3 від окладу.
Серед підстав звільнення з ініціативи роботодавця є:
- ліквідація, реорганізація підприємства, скорочення штату;
- систематичне невиконання працівником його обов’язків;
- прогул;
- появи на роботі в нетверезому стані;
Відпустка надається працівникові за його заявою, а тоді роботодавцем видається наказ. Відпустка без збереження заробітної плати («за свій рахунок»)може бути надана до кінця карантину. Вона надається тільки за ініціативи та за згодою працівника. Роботодавець не має права змушувати працівника до написання такої заяви. Також, працівник може використати щорічну оплачувану відпустку.
Якщо роботодавець змушує працівника піти у відпустку або незаконно звільняє, необхідно зразу звернутись зі скаргою до Державної служби з питань праці або до правоохоронних органів. За грубе порушення законодавства роботодавця може чекати навіть кримінальна відповідальність.
За додатковими консультаціями можна звертатись до відділу «Теребовлянське бюро правової допомоги».
контактний телефон: +380682452122, +380682372512;
напишіть на нашу електронну пошту: terebovlianske@legalaid.te.ua
зателефонувати на безкоштовний номер системи БПД 0 800-213-103,
скористатися правничою вікіпедією WikiLegalAid - https://wiki.legalaid.gov.ua