Як подарувати чи продати майно в умовах воєнного стану

  • 893

 

        Питання порядку посвідчення договорів відчуження в умовах воєнного стану, зокрема укладання договорів купівлі-продажу/дарування нерухомого майна, – одне з поширених питань.

              Роз’яснимо про те, як змінилась ця процедура.

      Враховуючи те, що предметом договору дарування/купівлі-продажу є цінне майно, такий договір укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню.

          За загальним правилом, посвідчення правочинів щодо відчуження майна здійснюється за місцезнаходженням (місцем реєстрації) цього майна або за місцезнаходженням (місцем реєстрації) однієї зі сторін відповідного правочину. Це регламентує ст. 55 Закону України «Про нотаріат», а також п. 1 глави 1 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій, що затверджений наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 р. № 296/5.

         Однак в умовах дії воєнного стану нотаріальне посвідчення договору щодо відчуження нерухомого майна, зокрема посвідчення договору дарування/купівлі-продажу, здійснюється виключно за місцезнаходженням такого майна, крім нерухомого майна, розташованого у м. Києві або Київській області, відповідно до п. 19 постанови Кабінету Міністрів України від 19.04.2022 р. № 480. Тобто раніше громадяни мали вибір: звернутися до нотаріуса, який територіально є найближчим до них за місцем своєї реєстрації (зокрема за місцем реєстрації дарувальника/обдарованого), чи за місцезнаходженням такого майна. Наразі посвідчення договору відчуження здійснюється нотаріусами виключно за місцезнаходженням такого майна.

            Орієнтовний перелік документів, який необхідно надати нотаріусу для вчинення нотаріальних дій:

                - паспорти й ідентифікаційні коди обох сторін договору;

                - оригінал правовстановлюючого документу на нерухоме майно;

                - довідка про осіб, які зареєстровані у житловому приміщенні;

                - технічний паспорт на житлове приміщення;

                - документи, що засвідчують родинні відносини між особами першого та другого ступеня споріднення.

               Відповідно до ст. 13-1 Закону України «Про нотаріат», нотаріус здійснює нотаріальну діяльність в межах нотаріального округу, які визначаються відповідно до адміністративно-територіального устрою України. Нотаріус не вправі здійснювати нотаріальну діяльність за межами свого нотаріального округу, за винятком заміщення інших нотаріусів.

          Важливо! В умовах воєнного стану нотаріальні дії проводяться виключно нотаріусами, включеними до затвердженого Міністерством юстиції переліку нотаріусів, якими в умовах воєнного стану вчиняються нотаріальні дії щодо цінного майна (перелік таких нотаріусів по Україні можна переглянути за посиланням https://minjust.gov.ua/m/perelik-notariusiv-vid-08062022-yakimi-v-umovah-voennogo-stanu-vchinyayutsya-notarialni-dii-schodo-tsinnogo-mayna).

               За правовими консультаціями та юридичною допомогою можна звернутися:

  • за телефоном Єдиного контакт-центру 0 800 213 103 (цілодобово, безкоштовно в межах України);
  • Теребовлянське бюро правової допомоги 

за адресою: м. Теребовля, вул. Князя Василька, 104,а.

 тел. +38 (03551) 2-10-02

Коментарі

Ваш коментар може бути першим :)

Написати коментар