«Візуальна ідентифікація спадщини:  віртуальна презентація публічних просторів історичних міст України»

  • 403

Фото без опису

Фахівці Центру розвитку музеєзнавства і пам’яткознавства разом з командою ГО «Арт-Оборона» розпочали у листопаді 2023 р. наукове дослідження культурної спадщини в публічному просторі історичних міст України. З-поміж 300 населених пунктів ми обрали 4, з якими ми попрацюємо, шукаючи відповідь на питання: як посилити привабливість наших історичних міст? Що ми можемо зробити в рамках проєктної діяльності? Як притягнути та затримати людей? Як посилити вплив спадщини на розвиток територій?

Своїм проєктом ми хочемо привернути увагу до розвитку територій через управління культурною спадщиною на засадах сталості. Наслідками відсутності уваги до стародавньої спадщини є деградація культурних ландшафтів в історичних населених пунктах, незахищеність об’єктів спадщини, що призводить до їх подальшої деградації, забудови, знищення. 

То що робити, щоб побороти ці негативні тенденції? Управління культурною спадщиною задля сталого розвитку територій – складний та довгий процес, тож ми сподіваємося надати відповіді місцевим громадам в результаті нашого дослідження. 

Історичні міста ми обираємо зі Списку історичних населених місць України, затвердженого Кабінетом Міністрів України. Критерії відбору: наявність історичного процесу не менше 500 років, окремий історико-культурний регіон, зацікавлені представники культурного менеджменту в громаді, локальний музей, співробітники якого зможуть надати консультаційну та комунікаційну підтримку. Такими населеними пунктами – учасниками проєкт стали: Бердичів (Житомирська область), Микулинці (Тернопільська область), Ржищів (Київська область), Олика (Волинська область).

Результати дослідження та проєктування матимуть вигляд інтерактивного посібника з елементами мультимедіа, інтерактивними  мапами та прив’язаними точками до Google-map.  В грудні 2023 р. спільно з партнером проєкт “Національний заповідник «Замки Тернопілля» заплановано круглий стіл в м. Збараж, Тернопільської області.

Партнери проєкту:

  • Національний заповідник «Замки Тернопілля» (смт. Микулинці)

  • Міська рада Ржищівської територіальної громади (смт. Ржищів)

  • Відділ культури Бердичівської міської ради (м. Бердичів)

Проєкт реалізується ГО «Арт-оборона» спільно з Центром розвитку музеєзнавства і пам’яткознавства ННЦ ХФТІ НАНУ. Фінансування здійснюється зі Стабілізаційного фонду культури та освіти 2023 Федеральним міністерством закордонних справ Німеччини та Goethe-Institut. goethe.de