Як захистити наш цінний овоч-помідор!

  • 148

стокові фото, фото роялті-фрі та зображення на тему свіжі помідори в саду - помідор

 

     Помідор - однорічна овочева рослина родини пасльонових.  Соковитий плід цієї рослини - має ряд корисних властивостей і такий унікальний антиоксидант, як  лікопін. У жодному іншому овочі такої речовини немає. Лікопін важливий для організму людини профілактикою онкології, атеросклерозу.

      Вже незабаром ми захочемо збирати перші врожаї цього цінного овоча, однак нерідко замість стиглих плодів можна побачити потемнілі ділянки.  Як не допустити появи цієї пошесті на своїх улюблених грядках? Які методи і засоби профілактики та боротьби з хворобами?

Фітофтороз - найпоширеніша грибкова хвороба, для якої характерні стрімка течія, швидке поширення та високий відсоток загибелі заражених рослин. Особлива небезпека полягає в тому, що збудник легко переходить в одного виду культур на інші. Найчастіше пік захворювання припадає на другу половину літа, тому профілактичні заходи слід проводити на початку сезону.

 

      Звідки береться ця напасть? Що ми робимо не так? 

Насамперед - причини появи фітофторозу:

  1. Близьке сусідство томатів з картоплею. Якщо фітофтора з'явилася на картопляному  полі, то через пару тижнів окупує і томати, і навпаки. При цьому варто враховувати, що картопля більш стійка до фітофтори. 

  2.  Загущеність і засміченість посадок. Це призводить до поганого провітрювання рослин, що сприяє розвитку гриба.

  3.  Різкі перепади нічних і денних температур, рясні дощі. У сухому і жаркому середовищі конідії гриба швидко гинуть.

 

      Кращий спосіб уникнути хвороб - дотримання сівозміни, використання стійких гібридів і сортів томатів та постійні профілактичні заходи. Рекомендовано проводити мінімум три профілактичних обробітки, чергуючи препарати з різними діючими речовинами. 

Перший раз, обробіток проводимо через 14 днів після висадки томатів у відкритий грунт. Обробляють одним  з системно-контактних фунгіцидів, що призначений для захисту проти фітофторозу: Ридоміл Голд R(металаксил–М, 20г/кг, хлорокис міді, 142 г/кг) - це новий фунгіцид з унікальною формуляцією міді; Квадріс Топ 325,КС (азоксистробін,+дифеноконазол); Квадріс 250, КС(азоксистробін);  Магнікур Нео 450,КС(фенамідон, 75 г/л, пропамокарб-гідрохлорид, 375 г/л); Магнікур Фіно,КС, (флюопіколід - 62,5 г/л + пропамокарб гідрохлорид -625 г/л); Ревус Топ,КС,(250 г/л мандипропамід, 250 г/л дифеноконазол);  Світч 62,5, ВГ(флудиоксоніл і ципродиніл),  Скор 250,КЕ(дифеноконазол); Тайтл 50,ВГ(цимоксаніл, 250 г/кг + фамоксадон, 250 г); Танос 50,ВГ(цимоксанил - 250 г/кг, фамоксадон – 250 г/кг); Фітофторин,з.п.(цимоксаніл, 250 г/кг + металаксил, 100 г/кг); Цілитель,ЗП,(манкоцеб, 640 г/кг + металаксил, 80 г/кг); Чарівник,ЗП (манкоцеб, 640 г/кг + металаксил, 80 г/кг.) , та інші. Ці фунгіциди забезпечують подвійний захист. Частина їх поглинається рослинами і захищає листя та стебла, що наростають, а частина лишається на поверхні, не даючи збудникам хвороб проникнути в рослину.       

     Другий обробіток бажано провести одним з препаратів із вмістом міді. Вони здатні протистояти не лише грибковим захворюванням, а й багатьом хворобам, які мають бактеріальне походження (напр.- чорна бактеріальна плямистість). Перелічую  деякі ефективні сучасні фунгіциди із вмістом міді: Біошок,к.с.; Блу Голд,р.; Чемпіон, ЗП; Блу Бордо,в.г.; Бордо,ВП; Купроксат,КС, Медян Екстра,к.с., та інші. Ці препарати  повністю розчиняються у воді і не забивають форсунки обприскувача. Також можна 100 г мідного купоросу розчинити в 10 л води, процідити і можна починати обприскування.

Третій обробіток, раджу проводити  препаратом Квадріс 250, КС. Основною перевагою є те, що вживати в їжу помідори можна вже через 5 днів після обробітку цим препаратом.  

  Для отримання бажаного ефекту важливо чітко слідувати інструкції! Зверніть увагу, що в сире літо кількість обробітків варто збільшити до 4-5 разів за сезон з інтервалом 7-10 днів.

 

Високорослі томати хворіють фітофторозом значно менше, ніж низькорослі. Не так схильні до недугу і кущі, висаджені в парниках, теплицях, де не буває різких добових коливань температури.

 

   Якщо ви все-таки не встигли вчасно запобігти хворобі - не впадайте у відчай! Приберіть пошкоджені частини рослини, прорідіть нижнє листя, щоб поліпшити провітрювання кожної рослини. Потім обробіть всю посадку фунгіцидом (лікувальної дії). Головне завжди «під рукою» мати потрібні фунгіциди, тому що боротися з фітофторою процес всього вегетаційного періоду помідор.

     Обробіток  рекомендується проводити за допомогою обприскувача, ретельно покриваючи стовбур, пагони, листя і плоди рослин. Обприскування проводити в ранкові або вечірні години в суху безвітряну погоду при швидкості вітру не більше ніж 3-5 м/с.

Старайтеся не використовувати препарати під час цвітіння. Не випускайте бджіл під час обробки.

 

  Не забувайте подбати і про власну безпеку. Халат, рукавички, головний убір і окуляри. Ці предмети захистять вас від попадання розчину на голі ділянки вашого тіла. А респіратор не дасть можливості парам розчину потрапити у верхні дихальні шляхи.

 

Державний фітосанітарний інспектор                        С.Є.Майка