Новини ГУ ДПС у Тернопільській області 09.07.2024

  • 77

Фото без опису

Заповнення податкової декларації з плати за землю з типом «Уточнююча» для відображення зменшення сум податкових зобов’язань, коли прийнято рішення міської


ради про встановлення ставки земельного податку на рівні 0 відсотків
Відповідно до п.п. 12.4.1 п. 12.4 ст. 12 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) до
повноважень сільських, селищних, міських рад, військових адміністрацій та військово-
цивільних адміністрацій щодо податків та зборів належать встановлення ставок місцевих
податків та зборів в межах ставок, визначених ПКУ.
Верховна Рада Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування
встановлюють ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на
відповідній території (п. 284.1 ст. 284 ПКУ).
Відповідно до частини п’ятої ст. 59 Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-
ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого
самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного
оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення
цих актів у дію.
Нормами п.п. 69.34 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ
визначено, що тимчасово, на період дії воєнного стану на території України, введеного
Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022
року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента
України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, по 31
грудня року, в якому припинено або скасовано воєнний стан, до рішень сільських, селищних,
міських рад, військових адміністрацій або військово-цивільних адміністрацій щодо
встановлення ставок та пільг з місцевих податків та/або зборів та/або рішень про внесення
змін до таких рішень не застосовуються вимоги п.п. 4.1.9 п. 4.1 та п. 4.5 ст. 4, п.п. 12.3.3,
12.3.4 і 12.3.7 п. 12.3, п.п. 12.4.3 п. 12.4 та п. 12.5 ст. 12 ПКУ та Закону України від 11
вересня 2003 року № 1160-ІV «Про засади державної регуляторної політики у сфері
господарської діяльності», частини четвертої ст. 15 Закону України від 13 січня 2011 року №
2939-VІ «Про доступ до публічної інформації», Закону України від 01 липня 2014 року №
1555-VІІ «Про державну допомогу суб’єктам господарювання».
При прийнятті органом місцевого самоврядування рішення про встановлення ставки
земельного податку в розмірі 0 відс. на певний період 2024 року (наприклад, за квітень-
червень 2024 року), платники земельного податку мають право на самостійне уточнення
узгоджених податкових зобов’язань із земельного податку шляхом подання уточнюючих
розрахунків відповідно до ст. 50 ПКУ.
Платник земельного податку подає податкову декларацію з плати за землю (далі –
Декларація) з типом «Уточнююча».
При наявності декількох земельних ділянок кількість рядків 1.1 – 1.n розд. І
«Розрахунок суми земельного податку» Декларації за потреби може бути
збільшено/зменшено (примітка 14 до Декларації).
Зменшення суми податкового зобов’язання має здійснюватися шляхом декларування
податкової пільги.
У Довіднику податкових пільг, що є втратами доходів бюджету, пільга «Верховна
Рада Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування встановлюють
ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній
території (п. 284.1 ст. 284 ПКУ) має код 18010510.
У розд. І «Розрахунок суми земельного податку» Декларації з типом «Уточнююча»
колонки заповнюються наступним чином:
у колонках 1 – 17 – дані, які переносяться з раніше поданої Декларації, що
уточнюється;
у колонці 18 – зазначається код пільги (код 18010510) відповідно до довідника пільг
(примітка 19 до Декларації);
у колонці 19 – зазначається розмір пільги у відсотках відповідно до рішення органу
місцевого самоврядування, згідно з яким надано пільгу (примітка 20 до Декларації);

у колонці 20 – зазначається дата початку користування податковою пільгою – число,
місяць, рік початку користування пільгою у форматі дд.мм.рррр (примітка 21 до Декларації);
у колонці 21 – зазначається дата закінчення користування податковою пільгою –
число, місяць, рік закінчення користування пільгою у форматі дд.мм.рррр (примітка 21 до
Декларації);
у колонці 22 «сума пільги» – зазначається сума пільги, розрахована пропорційно до
періоду користування пільгою (примітка 22 до Декларації).
у колонці 23 – зазначається річна сума земельного податку (до сплати) обчислена за
арифметичним методом (кол. 17 «річна сума земельного податку» - кол. 22 «сума пільги»).
у підсумковому рядку 2 у колонках 12, 13, 17, 22, 23 – зазначаються загальні суми
(підсумок даних усіх рядків) 1.1 – 1.n Декларації.
У рядку «Зміст доповнення» Декларації обов’язково зазначається причина зменшення
податкового зобов’язання – зазначається інформація щодо відповідного рішення органу
місцевого самоврядування.

Сектор інформаційної взаємодії
Головного управління ДПС у Тернопільській області

 

Понад 1,1 млрд грн податку на додану вартість надійшло до бюджету від платниківТернопільщини

Державний бюджет України упродовж шести місяців цього року отримав від суб’єктів
підприємництва Тернопільської області 1 млрд 108,8 млн грн податку на додану вартість. Це
на 433,4 млн грн або на 51,5% більше, ніж за січень-червень 2023 року. Про це повідомив в.о.
начальника Головного управління ДПРС у Тернопільській області Руслан Цвігун.
До слова, на території Тернопільщини зареєстровано 2933 платників ПДВ –
юридичних осіб. З початку року кількість платників даного податку зросла на 33 суб’єкти
господарювання.
ГУ ДПС у Тернопільській області висловлює вдячність усім платникам, які упродовж
непростого для усієї країни, й бізнесу зокрема, періоду вчасно та у повному обсязі сплачують
податки та збори.

Сектор інформаційної взаємодії
Головного управління ДПС у Тернопільській області

 

Чи потрібно подавати за звітний рік Звіт про контрольовані іноземні компанії та річну Податкову декларацію з податку на прибуток підприємств (далі – Декларація) з додатком КІК до рядка 06.1 КІК Декларації юридичній особі – засновнику контрольованої іноземної компанії (далі – КІК), у якої відбулось придбання/відчуження частки в іноземній ЮО в середині звітного року

Відповідно до п.п. 39 прим. 2.1.2 п. 39 прим. 2.1 ст. 39 прим. 2 Податкового кодексу
України (далі – ПКУ) з урахуванням положень ст. 39 прим. 2 ПКУ контролюючою особою є,
зокрема, юридична особа – резидент України, що є прямим або опосередкованим власником
(контролером) контрольованої іноземної компанії (далі – КІК).
Відповідно до п.п. 39 прим. 2.2.2 п. 39 прим. 2.2 ст. 39 прим. 2 розд. I ПКУ об’єктом
оподаткування, зокрема, для податку на прибуток підприємств контролюючої особи є
частина скоригованого прибутку КІК, пропорційна частці, якою володіє або яку контролює
така юридична особа на останній день відповідного звітного періоду, щодо якого
розраховується скоригований прибуток КІК, що обчислюється відповідно до правил,
визначених ст. 39 прим. 2 розд. I ПКУ.
Зазначена частина прибутку контрольованої іноземної компанії за результатам
звітного податкового року збільшує об’єкт податком на прибуток підприємств контролюючої
особи в порядку, визначеному розд. ІІІ ПКУ.
Абзацом першим п.п. 39 прим. 2.3.1 п. 39 прим. 2.2 ст. 39 прим. 2 розд. I ПКУ
визначено, що для цілей ст. 39 прим. 2 розд. I ПКУ скоригованим прибутком КІК визнається
прибуток КІК до оподаткування відповідно до даних її неконсолідованої фінансової
звітності, складеної за звітний календарний рік (якщо звітний рік не відповідає календарному
року – за періоди, що закінчуються у відповідному календарному році) відповідно до
стандартів бухгалтерського обліку, що застосовуються КІК, та строків для підготовки такої
звітності у відповідній іноземній юрисдикції.
Пунктом 39 прим. 2.5 ст. 39 прим. 2 ПКУ встановлені вимоги щодо складання та
подання Звіту про контрольовані іноземні компанії (далі – Звіт).
Зокрема, згідно з п.п. 39 прим. 2.5.2 п. 39 прим. 2.5 ст. 39 прим. 2 розд. I ПКУ
контролюючі особи зобов’язані подавати Звіт до контролюючого органу одночасно з
поданням, зокрема, Податкової декларації з податку на прибуток підприємств (далі –
Декларація) за відповідний календарний рік засобами електронного зв’язку в електронній
формі з дотриманням вимог законів України від 22 травня 2003 року № 851-IV «Про
електронні документи та електронний документообіг» та від 05 жовтня 2017 року № 2155-
VIII «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги».
До Звіту в обов’язковому порядку додаються завірені належним чином копії
фінансової звітності КІК, що підтверджують розмір прибутку КІК за звітний (податковий)
рік.
Для цілей податкового контролю за оподаткуванням прибутку КІК звітним
(податковим) періодом є календарний рік або інший звітний період КІК, що закінчується
протягом календарного року (п.п. 39 прим. 2.5.1 п. 39 прим. 2.5.1 ст. 39 прим. 2 розд. I ПКУ ).
Водночас пунктом 54 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ встановлено
особливості застосування положень про оподаткування прибутку контрольованої іноземної
компанії протягом перехідного періоду, зокрема, першим звітним (податковим) роком для
звіту про контрольовані іноземні компанії є 2022 рік (якщо звітний рік не відповідає
календарному року – звітний період, що розпочинається у 2022 році). Контролюючі особи
мають право подати звіт про контрольовані іноземні компанії за 2022 рік до контролюючого
органу одночасно з поданням річної податкової декларації з податку на прибуток
підприємств за 2023 рік із включенням зазначеного у такому звіті скоригованого прибутку
контрольованої іноземної компанії, що підлягає оподаткуванню в Україні, до показників
відповідної декларації за 2023 рік. При цьому штрафні санкції та/або пеня не застосовуються.
Відповідно до п.п. 39 прим. 2.3.4 п. 39 прим. 2.3 ст. 39 прим. 2 ПКУ скоригований
прибуток контрольованої іноземної компанії, визначений в іноземній валюті, підлягає

перерахунку в гривню за середньозваженим офіційним курсом Національного банку України
за звітний (податковий) період.
Контролююча особа самостійно здійснює розрахунок скоригованого прибутку кожної
КІК на підставі фінансової звітності КІК із застосуванням особливостей, встановлених п.п.
39 прим. 2.3.2 п. 39 прим. 2.3 ст. 39 прим. 2 ПКУ, та визначає частку скоригованого
прибутку, що підлягає оподаткуванню в Україні, пропорційно частці у цій КІК, якою вона
володіє (п.п. 39 прим. 2.3.5 п. 39 прим. 2.3 ст. 39 прим. 2 ПКУ).
Таким чином, юридичній особі – засновнику КІК, у якої відбулось
придбання/відчуження частки в іноземній юридичній особі в середині звітного року потрібно
подати належним чином заповнений Звіт з одночасним поданням річної Декларації з
додатком КІК до рядка 06.1 КІК Декларації.
До Звіту в обов’язковому порядку додаються завірені належним чином копії
фінансової звітності КІК, що підтверджують розмір прибутку КІК за звітний (податковий)
рік.
При цьому розрахунок скоригованого прибутку КІК здійснюється на підставі
показників фінансової звітності КІК за відповідний звітний період, протягом якого
контролююча особа володіла/володіє часткою КІК.
Щодо середньозваженого офіційного курсу Національного банку України, за яким
здійснюється перерахунок в гривню скоригованого прибутку КІК, визначеного в іноземній
валюті, то для його розрахунку необхідно сумарне значення поденного офіційного курсу
гривні щодо певної іноземної валюти, опублікованого на вебсайті Національного банку
України, протягом яких контролююча особа володіла часткою КІК, поділити на кількість
календарних днів володіння часткою КІК у відповідному звітному періоді.

Сектор інформаційної взаємодії
Головного управління ДПС у Тернопільській області