Новини ГУ ДПС у Тернопільській області 23.08.2024

  • 135

Фото без опису

Контроль за підакцизними товарами зазнав змін

У Головному управлінні ДПС у Тернопільській області  відбулася «гаряча лінія» щодо
змін до Закону України від 18.06.2024 № 3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва
і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових
виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та
пального».
На запитання додзвонювачів відповідав начальник управління контролю за
підакцизними товарами Головного управління ДПС у Тернопільській області Роман Савка.
Посадовець роз’яснив додзвонювачам, що з 27 липня 2024 року набрав чинності
Закон України від 18.06.2024 № 3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу
спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових
виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та
пального» (далі – Закон № 3817). Прикінцевим положення вказаного закону визначено, що
Закон України від 19 грудня 1995 року № 481/95-BP «Про державне регулювання
виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв,
тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального»
(далі – Закон № 481) втрачає чинність з 1 січня 2025 року, крім статті 8 Закону № 481
(«Атестація виробництва спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних
напоїв та тютюнових виробів»), яка діє до дня набрання чинності та введення в дію статті 33
Закону № 3817 («Атестація виробництва спирту етилового, спиртових дистилятів,
біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в
електронних сигаретах, та ферментації тютюнової сировини»).
Під час годинного спілкування цікавилися набранням чинності норми Закону № 3817,
які стосуються електронної простежуваності обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів
та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, акцизного електронного документа,
Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що
використовуються в електронних сигаретах, електронних акцизних марок. Так, Роман Савка,
зауважив, що зміни набирають чинності та вводяться в дію з 1 січня 2026 року.
Запитували й про зберігання пального, де посадовець зазначив, що пунктом 24 розділу
ХІІІ «Перехідні положення» Закону № 3817 на період дії воєнного стану в Україні та
протягом 30 днів з дня його припинення або скасування:
установлено право суб’єкта господарювання зберігати пальне, яке споживається для
заправлення електрогенераторної установки в обсязі до 2000 літрів на кожному об’єкті, що
забезпечений електрогенераторною установкою, без отримання дозвільних документів
(документів дозвільного характеру, ліцензії на право зберігання пального, результатів
надання інших адміністративних послуг);
зберігання пального, яке споживається для заправлення електрогенераторної
установки в обсязі понад 2000 літрів на кожному об’єкті, що забезпечений
електрогенераторною установкою, здійснюється суб’єктом господарювання на підставі
декларації про провадження господарської діяльності із зберігання пального, яка безоплатно
подається до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує
державну податкову політику.
Говорили й про ряд інших змін, де в ході спілкування платники податків отримали
фахові відповіді на свої запитання.

Сектор інформаційної взаємодії
Головного управління ДПС у Тернопільській області

 

Єдиний рахунок: механізм сплати платежів

Єдиний рахунок – це рахунок, який платник податків за власним бажанням може
відкрити в Казначействі та використовувати для сплати грошових зобов’язань та /або
податкового боргу з податків, зборів, передбачених Податковим кодексом України (далі –
ПКУ) та єдиного внеску. А також, це послідовність сплати податків зборів: недоїмка з
єдиного соціального внеску, податкового боргу у тій послідовності, в якій він виник, окрім
боргу з податку на додану вартість та акцизного податку з реалізації пального та спирту
етилового, а також, частини чистого прибутку до бюджетів державними та комунальними
підприємствами та їх об’єднаннями.
Повідомлення про використання або відмову від використання єдиного рахунку
подається платником податків в електронній формі через «Електронний кабінет». Платник
податків має право повідомити про використання єдиного рахунку один раз протягом
календарного року. На підставі такого повідомлення ДПС не пізніше наступного дня після
його подання включає платника до реєстру платників, які використовують єдиний рахунок.
З початком використання єдиного рахунку платник податку зобов’язаний здійснювати
сплату грошових зобов’язань податкового боргу та інших зборів, контроль за справлянням
яких покладено на контролюючі органи, через єдиний рахунок, крім сплати грошових
зобов’язань або податкового боргу з податку на додану вартість та акцизного податку з
реалізації пального та спирту етилового, а також частини чистого прибутку до бюджетів
державними та комунальними підприємствами та їх об’єднаннями.
Для зарахування коштів платник заповнює розрахункові документи відповідно до
вимог заповнення реквізиту «Призначення платежу» розрахункового документу на переказ у
разі сплати податків, зборів, платежів на бюджет рахунки та єдиного внеску.
Для формування реєстру платників з єдиного рахунку в розрізі окремого платника
ДПС керується нормами ст.35 ПКУ з урахуванням черговості сплати, визначеної п.35 прим.
1,6 ст.35 прим.1 п 89.7 ст. 89 та п.131.2 ст. 131 ПКУ.
Порядок функціонування єдиного рахунку та виконання норм статті 35 ПКУ
центральними органами виконавчої влади затверджений Постановою Кабінету Міністрів від
29 квітня 2020 №321.
Метою ведення обліку руху коштів на єдиному рахунку є забезпечення своєчасності
та повноти перерахування коштів, внесених на єдиний рахунок, на бюджетні рахунки для
зарахування податків, зборів та інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на
ДПС, та/або на небюджетні рахунки органів ДПС, відкриті в Казначействі для зарахування
єдиного внеску.

Сектор інформаційної взаємодії
Головного управління ДПС у Тернопільській області

 

З 01.10.2024 діятимуть зміни для платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства

З 01.10.2024 набирає чинності п.п. 3 п. 26 розд. І Закону України від 18 червня 2024
року № 3813-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей
податкового адміністрування під час воєнного стану для платників податків з високим
рівнем добровільного дотримання податкового законодавства» (далі – Закон № 3813) щодо
змін до п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України
(далі – ПКУ).
Законом № 3813 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ буде
доповнено новим п.п. 69.41.
Так, відповідно до п.п. 69.41 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ
на період дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення
воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом
України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в
Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та по 31 грудня року, в якому воєнний стан
буде припинено або скасовано, для платників податків з високим рівнем добровільного
дотримання податкового законодавства встановлюються особливості адміністрування
податків, зборів, платежів, що здійснюється контролюючими органами, визначеними п.п.
41.1.1 п. 41.1 ст. 41 ПКУ (податкового адміністрування), визначені п.п. 69.41 п. 69 підрозд.
10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ.
Підпунктом 69.41.1 п.п. 69.41 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ
до платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового
законодавства належать юридичні особи та фізичні особи – підприємці, що одночасно
відповідають всім таким вимогам:
а) податковий борг та/або заборгованість з інших платежів, контроль за стягненням
яких покладено на контролюючі органи, не перевищує 3000 неоподатковуваних мінімумів
доходів громадян та з дня їх виникнення минуло не більше 30 днів;
б) відсутність заборгованості (недоїмки, штрафу, пені) із сплати єдиного внеску на
загальнообов’язкове державне соціальне страхування;
в) відповідність критеріям, визначеним п.п. 69.41.2 п.п. 69.41 п. 69 підрозд. 10 розд.
XX «Перехідні положення» ПКУ, залежно від обраної системи оподаткування;
г) відсутність фактів порушення платником податків податкових обов’язків щодо
подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених ст.ст. 39 і 39
прим. 2-, п. 46.2 ст. 46 ПКУ;
ґ) відсутність винесених щодо платника податку податкових повідомлень-рішень про
порушення граничних строків розрахунків за операціями з експорту та/або імпорту товарів
протягом останніх 12 місяців;
д) відсутність рішення про відповідність платника податків критеріям ризиковості
платника податку на додану вартість, прийнятого у порядку та на підставах, визначених
Кабінетом Міністрів України відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПКУ;
е) відсутність розпочатої процедури припинення юридичної особи або
підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця;
є) відсутність порушеного провадження у справі про банкрутство
(неплатоспроможність) платника податків;
ж) відсутність прийнятого щодо платника податків та/або його засновників
(учасників), кінцевих бенефіціарних власників рішення про застосування спеціальних
економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) у порядку, встановленому Законом
України від 14 серпня 2014 року № 1644-VIІ «Про санкції»;
з) відсутність у платника податків та/або його засновників (учасників), кінцевих
бенефіціарних власників громадянства держави, що здійснює збройну агресію проти України
(крім громадян такої держави, яким надано статус учасника бойових дій після 14 квітня 2014
року);

и) відсутність серед засновників (учасників), кінцевих бенефіціарних власників
платника податків осіб, місцем проживання (місцезнаходженням) яких є держава, що
здійснює збройну агресію проти України;
і) відсутність змін щодо основного виду економічної діяльності, внесених щодо
платника податків до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб –
підприємців та громадських формувань протягом останніх послідовних 12 календарних
місяців.
Платник податків, який відповідає всім вимогам, визначеним п.п. 69.41.1 п.п. 69.41 п.
69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ, та критеріям, визначеним п.п. 69.41.2
п.п. 69.41 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ, підлягає включенню до
Переліку платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового
законодавства.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику,
забезпечує формування та затвердження Переліку платників податків з високим рівнем
добровільного дотримання податкового законодавства з урахуванням вимог, визначених п.п.
69.41.1 п.п. 69.41 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ та критеріїв,
визначених п.п. 69.41.2 п.п. 69.41 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ, не
пізніше останнього робочого дня березня, травня, серпня та листопада (абзац перший п.п.
69.41.2 п.п. 69.41 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ).
Перелік платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового
законодавства оприлюднюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує
державну податкову політику, на своєму офіційному веб-сайті, на п’ятнадцятий робочий
день з дня його затвердження (абзац другий п.п. 69.41.2 п.п. 69.41 п. 69 підрозд. 10 розд. XX
«Перехідні положення» ПКУ).
Показники, визначені підпунктами «а», «б», «в», «д», «е», «є» «ж», «з», «и», «і» п.п.
69.41.1 п.п. 69.41 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ, визначаються
станом на дату формування Переліку платників податків з високим рівнем добровільного
дотримання податкового законодавства (абзац восьмий п.п. 69.41.2 п.п. 69.41 п. 69 підрозд.
10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ).
Показники, визначені підпунктами «г», «ґ» п.п. 69.41.1 п.п. 69.41 п. 69 підрозд. 10
розд. XX «Перехідні положення» ПКУ, розраховуються за останні 12 місяців, що передують
місяцю формування Переліку платників податків з високим рівнем добровільного
дотримання податкового законодавства (абзац дев’ятий п.п. 69.41.2 п.п. 69.41 п. 69 підрозд.
10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ).
Порядок розрахунку критеріїв для включення платників податків до Переліку
платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства,
визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує
державну фінансову політику (абзац одинадцятий п.п. 69.41.2 п.п. 69.41 п. 69 підрозд. 10
розд. XX «Перехідні положення» ПКУ).
Для цілей п.п. 69.41.2 п.п. 69.41 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення»
ПКУ галузь визначається за основним видом економічної діяльності платника податків на
рівні класу згідно з КВЕД 009:2010 (абзац дванадцятий п.п. 69.41.2 п.п. 69.41 п. 69 підрозд.
10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ).
Розраховані середні показники критеріїв, передбачені п.п. 69.41.2 п.п. 69.41 п. 69
підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ, публікуються на офіційному веб-сайті
центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, протягом
п’яти робочих днів після затвердження Переліку платників податків з високим рівнем
добровільного дотримання податкового законодавства (абзац тринадцятий п.п. 69.41.2 п.п.
69.41 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ).
Розраховані щодо платника податків показники критеріїв, які не відповідають рівню
середніх критеріїв для включення до Переліку платників податків з високим рівнем
добровільного дотримання податкового законодавства, передбачених п.п. 69.41.2 п.п. 69.41
п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ, розміщуються в Електронному кабінеті такого платника податків (абзац чотирнадцятий п.п. 69.41.2 п.п. 69.41 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ).

Сектор інформаційної взаємодії
Головного управління ДПС у Тернопільській області

 

Понад 2,5 млн грн надійшло до місцевих бюджетів Тернопільщини за місця для паркування транспортних засобів

Упродовж семи місяців цього року до місцевих бюджетів Тернопільської області
від платників надійшло 2 млн 528 тис. грн збору за місця для паркування транспортних
засобів.
Зокрема, фізичні особи – платники податків за січень-липень 2024 року сплатили 1
млн 367,2 тис. грн збору за місця для паркування, а юридичні особи – 1 млн 160,8 тис.
гривень.
Нагадуємо, що платник збору за місця для паркування транспортних засобів, який
має підрозділ без статусу юридичної особи, що провадить діяльність із забезпечення
паркування транспортних засобів на земельній ділянці не за місцем реєстрації такого
платника збору, зобов’язаний зареєструвати такий підрозділ як платника збору у
контролюючому органі за місцезнаходженням земельної ділянки.

Сектор інформаційної взаємодії
Головного управління ДПС у Тернопільській області

 

Обмеження, що встановлено щодо продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових, тютюнових виробів, електронних сигарет тощо

Відповідно до ст. 71 Закону України від 18 червня 2024 року № 3817-ІХ «Про
державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів,
біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що
використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон № 3817).
Зокрема, забороняється продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних,
слабоалкогольних напоїв, тютюнових виробів, електронних сигарет, рідин, що
використовуються в електронних сигаретах, пристроїв для споживання тютюнових виробів
без їх згоряння:
особами, які не досягли 18-річного віку;
особам, які не досягли 18-річного віку.
Забороняється продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних
напоїв, тютюнових виробів, електронних сигарет та рідин, що використовуються в
електронних сигаретах, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння:
у приміщеннях та на територіях закладів освіти, закладів охорони здоров’я (крім
ресторанів, розміщених на території санаторіїв);
у приміщеннях спеціалізованих торговельних організацій, що здійснюють торгівлю
товарами (продукцією) дитячого асортименту або спортивними товарами (продукцією), а
також у відповідних відділах (секціях) універсальних торговельних організацій;
у закритих спортивних спорудах (крім пива у пластиковій тарі);
з торгових автоматів;
на полицях самообслуговування (крім тютюнових виробів у блоках та алкогольних,
слабоалкогольних напоїв, вин столових, пива);
поштучно (для тютюнових виробів, крім сигар);
з рук, лотків;
у місцях торгівлі, не визначених для торгівлі такими товарами (продукцією).
Забороняється продаж будь-яких товарів (продукції) дитячого асортименту, що
імітують тютюнові вироби, електронні сигарети, пристрої для споживання тютюнових
виробів без їх згоряння.
На час проведення масових заходів сільські, селищні, міські ради в межах відповідної
адміністративно-територіальної одиниці можуть заборонити або обмежити продаж пива
(крім пива у пластиковій тарі), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, куріння тютюнових
виробів, використання електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів
без їх згоряння.
Якщо у продавця пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв,
тютюнових виробів, електронних сигарет, рідин, що використовуються в електронних
сигаретах, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння або в особи, яка
здійснює доставку таких товарів, виникли сумніви щодо досягнення 18-річного віку
покупцем, який купує пиво (крім безалкогольного), алкогольні, слабоалкогольні напої,
тютюнові вироби, електронні сигарети, рідини, що використовуються в електронних
сигаретах, пристрої для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, такий продавець чи
особа, яка здійснює доставку, зобов’язані звернутися до покупця з вимогою пред’явити
паспорт громадянина України або паспорт громадянина України для виїзду за кордон, або
посвідчення водія, або інший документ, що підтверджує його вік, або їх електронні копії,
зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія).
При відмові покупця надати один із документів, передбачених ст. 71 Закону № 3817,
продаж чи передання такій особі пива (крім безалкогольного), алкогольних,
слабоалкогольних напоїв, тютюнових виробів, електронних сигарет, рідин, що
використовуються в електронних сигаретах, пристроїв для споживання тютюнових виробів
без їх згоряння забороняється. Продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці дозволяється
виключно ліцензіатам, що мають статус суб’єкта господарювання громадського харчування,
за наявності у них ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями.
Продаж вин з додаванням спирту (виноматеріалів оброблених) виноградних власного
виробництва ординарних та марочних на розлив з тари місткістю від 50 літрів до 600 літрів
дозволяється суб’єктам господарювання первинного та змішаного виноробства виключно за
місцем виробництва, яке внесено до Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу
спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів,
тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах. Річний обсяг
продажу вин (виноматеріалів оброблених) на розлив такими суб’єктами господарювання не
може перевищувати 20 відс. річного обсягу вироблених виноматеріалів.

Сектор інформаційної взаємодії
Головного управління ДПС у Тернопільській області