Що робити для зняття арешту про заборону на відчуження авто

  • 1293

  Фото без опису       

            Bажливим є питання щодо обсягу скасування арешту автомобіля. Згідно з положеннями ст.174 КПК Укрaіни, арешт майна може бути скасовано повністю чи частково. В залежності від обставин справи ми вибираємо: чи звертатись до слідчого судді з клопотанням про повне скасування арешту, чи про часткове. Адже під час розгляду такого клопотання досудове розслідування ще триває, автомобіль може бути визнано речовим доказом у справі або він може підлягати конфіскації. Тому здебільшого ми звертаємось з клопотанням про часткове скасування арешту майна - тобто про передачу автомобіля власнику або володільцю на відповідальне зберігання. Якщо особі відмовили у знятті з реєстрації даного автомобіля, чим фактично порушили його право розпоряджатись належним йому майном, відповідно до ч.1 ст.59 Закону України «Про виконавче провадження», особа, яка вважає, що майно, на яке накладено арешт, належить ій, а не боржникові, може звернутися до суду з позовом про визнання права власності на це майно і про зняття з нього арешту.

         Одним із способів захисту майнових прав нового власника є звернення до суду з позовною заявою про визнання права власності на даний транспортний засіб та вимогою про зняття арешту. В даному випадку суди майже завжди стають на сторону нового власника. Це відбувається в тому випадку, коли особа придбала автомобіль на законних підставах, в нeї є документи, котрі підтверджують право власності на транспортний засіб, тощо. В тому ж випадку, коли попереднім власником була надана генеральна довіреність на користування автомобілем або договір купівлі продажу не зареєстровано у встановленому чинним законодавством порядку — судом буде відмовлено у задоволенні позовних вимог.

         Щодо питання юрисдикції. Така позовна заява підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, оскільки тут не оскаржуються дії або бездіяльність державного виконавця, а вирішується питання саме про визнання права власності на даний автомобіль або інше майно. Позивачем в даному випадку виступає особа, яка є новим власником автомобіля, а відповідачем попередній власник. Так як в процесі розгляду справи буде вирішуватись питання про зняття арешту, то потрібно залучити до справи як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору орган державної виконавчої служби, котрий виконує рішення суду.

         Щодо питання зняття обтяження у вигляді застави. По — перше, при знятті арешту з майна у нас виникає спір з попереднім власником та органами державної виконавчої служби, а у випадку ж скасування застави — виникає спір з Банком.  А про правовідносини з Банком-всім відомо.  В даному випадку потрібно бути готовими до того, що рішення, прийняте на Вашу користь буде оскаржуватись до найвищих судових інстанцій. В цьому випадку судова практика на 100 % захищає інтереси банку.

          B свою чергу особа, яка виявила бажання придбати транспортний засіб має можливість перевірити Державний реєстр обтяжень рухомого майна і дізнатись про те, що автомобіль знаходиться в заставі. Якщо ж новий власник цього не зробив -його не можна вважати добросовісним набувачем.

           Чинним законодавством передбачено кілька способів зняття арешту з майна і тому в кожній конкретній ситуації потрібно дивитись, який саме з них можна застосувати. Така ситуація ще раз підтверджує, що перед тим як вчиняти будь - який правочин варто порадитись з юристом або адвокатом, щоб дізнатись які підводні камені можливі у правовідносинах, що виникають.

          Більше інформації щодо використання та захисту своїх прав у повсякденному житті можна дізнатися завдяки загальнонаціональному правопросвітницькому проекту Міністерства юстиції України «Я МАЮ ПРАВО!». Більше інформації про проект «Я МАЮ ПРАВО!» на сайті prаvo.minjust.gov.ua та за номером 0 800 213 103 (єдиний контакт-центр системи надання безоплатної правової допомоги).

За правовими консультаціями та юридичною допомогою можна звернутися в Теребовлянське бюро правової допомоги за адресою: м. Теребовля, вул. Князя Василька, 104, А.

                                                                                                                              

Начальник відділу

Теребовлянське бюро правової допомоги                                              Козачинська В.М.