Зміна розміру аліментів – чи все так просто

  • 563

Фото без опису

Сьогодні питання аліментів у всіх на слуху, адже Україна взяла чіткий курс на належне забезпечення прав дитини. Несплата аліментів – болюча проблема для багатьох українських сімей. Останнім часом держава намагається посилити захист прав дитини та активно бореться зі злісними неплатниками аліментів шляхом реформування сімейного законодавства.

     Попри позитивні зрушення, які ми спостерігаємо в Україні вже другий рік, питання отримання аліментів гостро стоїть для більшості розлучених сімей.

     Зміна матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров'я когось із батьків  є підставою для звернення до суду з позовом про зменшення або збільшення розміру аліментів.

     Спробуймо розібратись, що законодавець має на увазі під зміною розміру аліментів та які моменти слід враховувати стягувачу і платнику аліментів, щоб забезпечити інтереси дитини й уникнути неприємностей у майбутньому.

     У ч. 1 ст. 192 Сімейного кодексу України законодавцем визначено, що розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров'я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.

     Аналізуючи підстави звернення з позовами про зменшення розміру сплачуваних аліментів, варто зазначити, що платники аліментів вдаються до певних хитрощів : це і відсутність доходу, і перебування на обліку в центрі зайнятості, однак, при цьому особа володіє та користується «елітним» транспортним засобом, має у власності декілька квартир і земельних ділянок.

   Чинним законодавством передбачено, що у новому розмірі аліменти сплачуються з дня набрання рішенням законної сили. Також в рішенні суду про зменшення або збільшення розміру аліментів судом зазначається про відкликання виконавчого листа, на підставі якого судом стягувались  аліменти. Посилання суддів на відкликання виконавчого листа після погашення заборгованості (в разі її наявності) при цьому  відсутнє. Разом з тим, на практиці, такий підхід може створювати для отримувача  аліментів певні складнощі. Перш за все це випадок, коли на підставі п. 10 ч. 1 ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець повертає до суду виконавчий лист у зв’язку з відкликанням виконавчого листа судом. По-іншому державний виконавець не може вчинити, оскільки вимога суду повинна бути виконана. В більшості випадків  при винесенні постанови про повернення виконавчого листа  державний виконавець зазначає про розмір заборгованості зі сплати аліментів на момент закінчення виконавчого провадження.

     Є два шляхи вирішення  вказаної проблеми : звернутись до суду з заявою про роз’яснення судового рішення або з позовною заявою про стягнення заборгованості по аліментах. Однак, більша кількість осіб звертаються до судів України з позовом про стягнення заборгованості  по аліментах.

    Відповідно до ч. 4 ст. 194 Сімейного кодексу України  заборгованість  за аліментами стягується незалежно від досягнення дитиною повноліття, а у випадку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу, - до досягнення нею двадцяти трьох років.

     Стягнення заборгованості за аліментами  в судовому порядку є більш тривалим та потребує додаткових зусиль. Тому тільки Вам вирішувати, який шлях обрати.

         Більше інформації щодо використання та захисту своїх прав у повсякденному житті можна дізнатися завдяки загальнонаціональному правопросвітницькому проекту Міністерства юстиції України «Я МАЮ ПРАВО!». Більше інформації про проект «Я МАЮ ПРАВО!» на сайті prаvo.minjust.gov.ua та за номером 0 800 213 103 (єдиний контакт-центр системи надання безоплатної правової допомоги).

            За правовими консультаціями та юридичною допомогою можна звернутися в Теребовлянське бюро правової допомоги за адресою: м. Теребовля, вул. Тараса Шевченка, 13. тел. (3551) 2-10-02 , 0682372512