ТАЄМНИЦЯ БРАМ МКУЛИНЕЦЬКОГО ЗАМКУ

  • 214

Фото без опису

Будівництво замку в Микулинцях було завершено в 1555 році. З тих пір він зазнавав руйнувань, реконструкцій та часткових перебудов. Усі ці зміни в значній мірі торкнулись внутрішньої архітектури замку - тут в різний час зводились та руйнувалися каземати, будинок коменданта, замкова садиба-палац і т.п. Проте, периметр його стін залишався практично без змін (лише бійниці з південного та північного боків були перетворені на вікна). Отже, замкові стіни стоять на фундаменті 1555 року (можливо, цей фундамент є старішим, але сьогодні на цьому не будемо акцентувати увагу). Тому можна з великою ймовірністю стверджувати, що замкові брами залишились на тих місцях, де вони були зведені в давнину.

На сьогодні в Микулинецького замку в "робочому" стані залишились дві брами - східна та західна. Ви їх можете побачити на схемі Микулинецького замку, яка вміщена знизу. Тут західна брама позначена цифрою 1, а східна цифрою 2. Але в давнину брам було в двічі більше - іншими словами кожна стіна майже квадратного в плані замку (80×80 м) мала свою браму. 

З південного боку, зараз замуровану браму (на схемі позначена цифрою 3), можна роздивитись у всій красі. Помітно, що вона була викладена білокам'яним "брильянтовим рустом" в стилі Відродження. Замурували південну браму давно - можливо ще в 1637 році, коли замок було модернізовано або в більш пізніші часи. Але не це головне. Чомусь жодного дослідника історії Микулинецького замку не здивувала одна деталь - яким чином здійснювався під'їзд до південної брами? Бо вона знаходилась на вершині крутого замкового схилу. Ну, пішим ходом цей підйом можна подолати, але яким чином підїхати до брами колісним транспортом з "кінним приводом"? Пояснення цьому в середовищі дослідників Микулинецького замку все-таки є: під'їзд здійснювався по складному і крутому земляному пандусу, котрий в пізніший час було розкопано. Сумнівна версія, але спробуйте запропонувати іншу...
Проте, якщо підніматись до південної брами було проблематично, то котитись вниз - набагато простіше...

А ще в замку була північна брама (на схемі позначена цифрою 4). Чи існувала вона з 16 ст. в мене немає доказів. Але вона була, - навіть зараз на північній замковій стіні помітні пізніші цегляні замуровки і якась хаотична кам'яна кладка. А ще з північного боку  зараз вставлено недолугу металеву браму, яка нівечить усю естетику середньовічної будівлі.

Отже, чотири стіни - чотири брами. Це вас не дивує? Така кількість брам послаблювала оборонний периметр невеликого Микулинецького замку. Навіть, якщо в 16 ст. замок і не мав північної брами, така велика їх кількість була не виправданою.

А якщо гіпотетично припустити, що всі чотири брами існували одночасно, то їх раціональне призначення можна пояснити наступним чином... Перш-за-все погляньте на останнє фото. На цій світлині зображено фрагмент карти 1657 року, де чітко видно чотирикутний замок в Микулинцях (маленький квадрат з чотирьома виступами-вежами), який вбудований у загальноміські фортифікації (великий прямокутник). Якщо скористатись цією схемою і перенести її на сучасні замкові руїни, то отримаємо наступне: міські фортифікації підходили до замкових стін з півдня та заходу. Таким чином, південна та західна брами ставали брамами внутрішнього "міського користування". Якщо розвивати цю думку далі, то можна запропонувати логічне пояснення використання південної брами з її крутим під'їздом. А що як рух через внутрішньоміські брами був "одностороннім"? В замок потрапляли з боку Микулинець крізь західну браму, а виїжджали через південну? Тепер легко пояснити логіку будівництва останньої брами з виходом на крутий замковий схил. В час, коли міські фортифікації втратили своє оборонне значення та були розрівняні - зникла потреба використовувати південну браму - і її замурували.

Розвиваючи логіку цієї гіпотези можна під запропоновану схему "підігнати" потребу будівництва східної та північної брам, які слугували для "зовнішнього користування" - через одну відбувався в'їзд, через іншу - виїзд.

Моя гіпотеза потребує архівних та археологічних доказів, та хто-зна чи вони коли-небуть з'являться?

Немає опису світлини.

Брами Микулинецького замку:
1 Західна.
2. Східна.
3. Південна.
4. Північна.

Немає опису світлини.

Західна стіна Микулинецького замку із західною брамою (навпроти автівки).

Немає опису світлини.

Замок в Микулинцях. Внутрішній вигляд східної брами.

Немає опису світлини.

Замурована південна брама Микулинецького замку.

Немає опису світлини.

Микулинецький замок на карті 1670 року (чотирикутне мале коло) вбудований у загальноміські оборонні укріплення (витягнутий з півночі на південь прямокутник).

Автор матеріалу          Андрій КАПУСТА