ЧОМУ СТРУСІВ В 1610 РОЦІ ОТРИМАВ СТАТУС МІСТА
Замок в Струсові зведено в 1610 році. Принаймі цього року з'являється перша згадка про нього. Пов'язана вона із присвоєнням Струсову королем Казимиром ІІІ привілею, який посприяв розвитку торгівлі і ремесла в майбутньому місті. Іншими словами - власник Струсова - Галицький воєвода Микола Струсь, отримав право проводити в Струсові два ярмарки на рік та кожного вівторка торгів, які давали можливість швидкого розвитку нового осідку роду Струсів.
Такий привілей називали Магдебурією або Магдебургським правом. Згідно нього населений пункт переводився в розряд міст. Основною підставою на отримання статусу міста була наявність в поселені замку. Таким чином, Струсівський замок перетворив Струсів на місто.
Так, за люстрацією (описом) 1635 року в місті було вже 135 будинків, що є досить таки немало як для середньовіччя. Тоді був час відносного розквіту міста, його ремесел та торгівлі. Про розміри Струсова та кількість його населення може свідчити порівняння його з Теребовлею, де в 1616 році знаходився 201 житловий будинок.
В другій половині 16 ст. - на початку 17 ст. в Східній Галичині було даровано найбільшу кількість прав на Магдебурію. Надання її галицьким містам мало на меті зміцнення зовнішніх рубежів Речі Посполитої. Міста-замки, які користувались Магдебургським правом, ставали однією з найголовніших ланок оборони...
А ще разом з грамотою на Магдебурзьке право надавалась і печатка з гербом міста. Однак, часто в таких грамотах були відсутні згадки про герб чи міську печатку.
А як було у випадку із Струсовом? Про це достеменно не відомо, бо ще не віднайдено оригінал привілею (можливо, його втрачено назавжди).
Проте, якщо в привілеї не згадувалось про герб міста, тоді питання вибору міського герба вирішувалось власником поселення. Очевидно, що після отримання Магдебурії, у Струсові почали використовувати міський герб із зображенням родової емблеми родини Струсів - "Корчак". Опис її наступний - "на червоному щиті три срібні бруски. Над рицарським шоломом з короною в золотій чаші половина срібної фігури собаки, яка стоїть на задніх лапах та повернута наліво".
Міський герб сприймався городянами, як символ самоврядування, символ отриманих привілеїв, пільг і прав. Тому він користувався особливою повагою.
Права і привілеї міщан теж обов'язково обумовлювались у грамоті на Магдебурію. Ось уривок із привілею, наданого сусідній Теребовлі: "Хочемо, щоб кожна людина була вільна від замкового послушенства і жодних справ на замку перед старостою не мали, а тільки перед своїм війтом. І ніхто не повинен йти зі скаргою на замок, за винятком насильства і грабунку з боку ворога. Радники мають бути обрані від старости, другий від війта, третій від звичайних людей... Міщани повинні платити до скарбу з дому по 3 гроші, а від наріжних на ринку по 4 гроші. Кожен з лану повинен давати по 20 грошів, а жодної стації, як вівсяної, так і всякої людської живності, як також жодної поголовщини, ані десятини давати, ані платити не будуть зобов'язані...".
Можна стверджувати, що привілей для Струсова був складений аналогічним чином.
Магдебурія для Струсова стала прогресивним здобутком. Завдяки йому місто звільнялось від влади і юрисдикції старост, воєвод, каштелянів та інших здирників. Струсів отримав самоврядність, яка передбачала утворення власного магістрату і суду. Магдебурія також сприяла розвитку ремісничих цехів. Найбільшою прерогативою мешканців міста було звільнення від всякої підданої праці, яку змушені були виконувати селяни.
Іншим важливим наслідком Магдебурії в Струсові стало укріплення обороноздатності міста. Міщани повинні були будувати або ремонтувати міські фортифікаційні укріплення, виставляти вартових і нести інші військові повинності. Обов'язок військової служби при обороні міста отримав назву "муштри". До "муштри" були зобов'язані усі дорослі чоловіки, навіть євреї...
Не нагадує вам такий устрій місцевого самоврядування сучасні територіальні громади та систему територіальної оборонни? Виявляється, все це було "винайдено" ще кілька століть тому...
Отже, без наявності замку, Струсів навряд би отримав Магдебургське право, яке перетворило його на місто із особливою формою правління.
Печатка одного із представників родини Струсів із власницьким гербом "Корчак". Кінець 16 ст.
Щиток персня із родовим гербом "Корчак". Кінець 19 ст.
Міський герб Струсова. Початок 20 ст.
Ймовірний вигляд Струсова у 17 ст.
Автор матеріалу Андрій КАПУСТА