Старий міст у Струсові - замковий?

  • 145

Фото без опису

Струсівський замок залишився лише в історії. Від нього не збереглось нічого. Навіть, визначення його місця розташування є проблемним. Немає ніяких матеріальних знахідок, які можна було б пов'язати із цією твердинею. А залишки земляних валів? Та вони можуть бути залишками більш ранніх поселень-городищ.
Замок Струся залишається загадкою та історичним привидом. Проте...

Компонентом практично всіх оборонних об'єктів був штучний рів наповнений водою, або природний вигин ріки, який з кількох боків оточував цей об'єкт. Наявність водної перешкоди передбачала будівництво моста, який з'єднував замок із зовнішнім світом. Чи було облаштовано замок в Струсові аналогічним чином? Давайте поміркуємо.

Будь-яке поселення зароджувалось одночасно із прокладанням дороги (шляху, тракту). Як колись, так і тепер такі сухопутні шляхи були транспортними "артеріями", якими відбувався зв'язок із зовнішнім світом. Для селян, які мали власних коней чи волів, мандрівки цими шляхами закінчувались у найближчому містечку, де проводився ярмарок. Вільніше шляхами подорожували заможніші шляхтичі та купці. Також дорогами послуговувались вояки та прочани - перші задля військових дій, а другі подорожували до святих місць. Важливість доріг в часи середньовіччя важко переоцінити - ними користувались як місцеві жителі, так і загарбники чи ворожі загони. Ні ті, ні інші не руйнували доріг, а, навпаки, оберігали їх.

Тому немає нічого дивного в тому, що старі шляхи часто-густо збереглись і до сьогодення. Частина з них, покриті асфальтом, перетворились на шосе та автостради (пригадайте старі римські дороги, які служать до тепер).
Подібно було і в Струсові. Старий шлях, який перетинав містечко з півночі на південь, існував віками. Зберігся він і зараз - це дорога місцевого значення Н-18... 

Увесь цей вступ повинен підштовхнути вас до висновку: якщо старі шляхи збереглись до сьогодення, то саме таким чином могли зберегтись старі мости, через які прямували ці шляхи. Прикладів тому є безліч. 
Тому, якщо втрачений Струсівський замок був зведений в оточеній річковою петлею східній частині Струсова, тоді дорога з півдня перетинала містечко та попри замок прямувала на лівий берег Серету. Можна припустити, що відгалуження від цього шляху вело через замкову територію. А потім, через північну замкову браму, цих два дорожніх "рукави" виводили на міст.

Найстаріша карта Струсова від 1779-1783 рр показує головний шлях, згаданий вище. За 240 років, що проминули від часу складання цієї карти, напрямок дороги не змінився. Тому, можна припустити, що в середині 17 ст. (в час існування Струсівського замку), шлях пролягав у тому ж місці.
То сучасний міст у Струсові зведено на місці старого? Зовсім, ні. Старий знаходився метрів 200 нижче за течією Серету. Він руйнувався, перебудовувався, відновлювався і знову руйнувався до середини 20 ст. Останній раз його підрихтували в міжвоєнні часи. Із будівництвом нового моста він перестав існувати.

Проте, він не зник. Залишились новіші (бетонно-кам'яні) та старіші (дерев'яні) опори. Залишився підмурівок крутого берега під мостом. Залишився земляний насип, яким пролягав старий шлях. Основне, відстань від руїн старого мосту до земляних валів, які вірогідно можна ототожнювати із залишками Струсівського замку, лише 100 метрів.

Чи міг старий Струсівський міст бути мостом, який вів до втраченого замку? Мостом, що вів до гіпотетичної північної замкової брами. Чи цей міст лише залишок міського моста, який не мав ніякого стосунку до зруйнованого замку? Хто зна...

Немає опису світлини.

Австрійська карта 1779-1783 рр. Жовтим кружечком виділено старий міст у Струсові. Помаранчевий квадрат - можливе місце розташування Струсівського замку.

Немає опису світлини.

В цьому місці стояв старий Струсівський міст через Серет.

Немає опису світлини.

Ряд дерев'яних опор Струсівського старого моста, які ще можна роздивитись посеред річки.

Немає опису світлини.

Кам'яний підмурівок старого мосту в Струсові (правий берег Серету).

Автор матеріату          Андрій КАПУСТА